Smithahs149 Smithahs149
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of salad per ounce is $0.50. How much did the restaurant collect for all the salads they sold that weighed 9.0 ounces?

Respuesta :

f667w8hbjhwty7 f667w8hbjhwty7
  • 06-03-2019
Cost of one ounce=0.50 $ so
Cost of 9 ounces will be 0.5*9.0 which
Is equal to 4.5$
Answer Link

Otras preguntas

what is the value of the function y = 1.3x 22 when x = −7?
Which particle rarely interacts with matter? a. proton b. photon c. positron d. neutrino
use the data set shown below to complete the sentence. 3, 3, 4, 5, 5, 9 the mean is ___________ the median. 1.less then 2.equal to 3.greater then
paul is driving on a sunny day what glasses should he wear
which value of a in the exponential function below would cause the function to shrink? f(x) = a(3/2)^x a.4/5 b.5/4 c.3/2 d.7/4
The mass of a giraffe on the moon would be?
why did hitler kill all of the jews
the product of two consecutive integers is 420. an equation is written in standard form to solve for the smaller integer by factoring. what is the constant of t
If the IMA of a machine is 3 and the effort force is 6 newtons, then the resistance force is _____.
simplify the expression. (7.46)–5 • (7.46)6 a. –7.4611 b. 1 c. 7.46 d. 11