marquaviousbyrd22 marquaviousbyrd22
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

if 3 pounds of gummy bears cost 5.85 how much would 7 pounds cost

Respuesta :

corbithsteele
corbithsteele corbithsteele
  • 06-03-2019

Answer:

13.65

Step-by-step explanation:

So if 3 lb cost 5.85 1 pound is 1.95 so take that times 7 for ure answer

Answer Link
evelynjohndelgos73x0
evelynjohndelgos73x0 evelynjohndelgos73x0
  • 06-03-2019

13.65

Because 3 pounds cost 5.85 . So you divide 5.85 by 3 which =1.95.. then you do 1.95x7=13.65!

Answer Link

Otras preguntas

Whats 1+1-1x1+2 :) Have a good day
Who is Charlie's landlady?? From, “Flowers for Algernon”. A) Mrs. Chew B) Mrs. Magongall C)Mrs. Garfield D)Mrs. Flynn I will give u brainliest if u get the cor
What is 5/8 +7/8. I’m really confused
help me! Read the excerpt from A Girl Named Zippy. Not long ago my sister Melinda shocked me by saying she had always assumed that the book on Mooreland had yet
The wood used for making paper is mostly made of
If two glasses of water are at the same temperature, the average kinetic energy of the particles of water in each glass is the same.True orFalse
✞➪name the macromolecules that are chosen as drug targets.♔♔♔​
Please can someone help me this is being timed
help please !!! THANK YOU !
Melanie. 5 Choose the correct answer. 1 Gary hadn't been living there long when he a) was meeting b) met c)'d met 2 Joseph was anxious because Linda yet. a) was