Ericaeldridge Ericaeldridge
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

a 16-oz jar of spaghetti sauce cost $3.59. if the cost per ounce is the same, how much would a 40-oz jar cost?
A.$7.95
B.$8.98
C.$9.25
D.$10.77

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-03-2019

Answer:

B.$8.98

Step-by-step explanation:

We need to determine the cost per ounce.  We divide the cost by the number of ounces

3.59/16 =.224375 per ounce

Take the price per ounce and multiply by the number of ounces to determine the price of the 40 ounce jar

.224375 * 40 =8.975

Rounding to the nearest cent

8.98 for a 40 ounce jar

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is three times it's width. If the area of the rectangle is 147 metes squared, find its perimeter.
Why are some people angry when Arthur is declared the King of the Britons? A. They think Merlin is using magic to trick them into believing Arthur is the righ
Write expression using a single exponent. (2^4)^2)^5
What is the purpose of dna replication
Which Cambridge mathematics professor developed the theory of universal gravitation that revolutionized astronomy?
compare the three types of bonds based on what happens to the valence electrons of the Atom
how many liters are equivalent to 3,200 milliliters
By the early 20th century, which European country controlled the MOST land in Africa? France Great Britain Germany Portugal
Which sentence is punctuated correctly? A. "Their dancing," she added, "is a combination of modern dance and ballet." B. Lynette asked "Did you realize that
Electricity and magnetism: Explain how a compass works. Help! D: