the rule 2d + 3.5m = c can be used to find the total cost in dollars, c, of buying d donuts, and m muffins at a bakery. what does the rule tell you about the cost of a donut and the cost of a muffin at this bakery?

Respuesta :

The cost of each donut is $2 and the cost of eat muffin is $3.50