heatherkotomski heatherkotomski
  • 07-02-2019
  • Mathematics
contestada

If I have a 12 pound case of chicken, and each serving is 12 ounces how much does each serving cost? The case is $54.82

Respuesta :

decoreyjpaipxv decoreyjpaipxv
  • 07-02-2019
64 divided by 12 = 54
Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 07-02-2019

well, 1lb = 16oz.

in 12 lbs there are 12*16 oz, namely 192 oz.

since each serving is 12 oz, how many times does 12 go into 192?  12 ÷ 192 = 16.

well, it turns out that the 12lbs case is $54.82, so the 54.82 yields 16 servings then.

how many times does 16 go into 54.82?  54.82 ÷ 16 = 3.42625.

Answer Link

Otras preguntas

Daisy and Alexander each have a group of algebra tiles on their desks as described. below Daisy has these tiles x, x, x ^ 2, 1, x ^ 2, x, x ^ 2 x + xAlexand
Can anyone help I’ll mark brainliest:)
According to Herman, one of the differences of managing a nonprofit versus a for-profit corporation is
what is federal government
Select all that apply. Why do people use note cards in research writing? They decrease the chances of plagiarizing. They are useful for organizing your though
A diabetic coma is caused by _____.
Actinisphenia elegans is a unicellular, photosynthetic, eukaryotic organism. To which of the following groups does it belong? A) Bacteria B) Archaea C) Plantae
HELP MEEEHHHHH PLEASE!! ANSWER IF YOU KNOW What is the antecedent referred to by the pronoun below? Some identical twins enjoy fooling their friends. Question
An adaptation that helps trees survive in dry grassland is
Given: angle A is congruent to angle T, MA is congruent to HT Prove: Triangle MAX is congruent to Triangle HTX