boydrocks9376 boydrocks9376
  • 11-01-2019
  • Mathematics
contestada

What is the cost of two kilograms of flour, if 3 kilometers cost $4.86 and the unit price for each package of flour is the same

Respuesta :

misbahsajjid4 misbahsajjid4
  • 11-01-2019

$4.86/3=1.62 ------>  unit price

1.62*2=$3.24  ----->multiply the unit price by 2 to find the cost of 2 kg



Answer Link

Otras preguntas

Advantages and disadvantages of British rule in India
Can someone do this for me? Its about space Past and Present
Two bottles of water have a mass of 4 kilograms. How many grams is 4 kilograms?
Ravi drove 871 miles in 13 hours. At the same rate, how long would it take him to drive 737 miles?
What are the advantages of plastic straws?
What is the perimeter of the triangle?
What is the width of this rectangle? WWJD
U +3 equals six answer and problem show work
The function f(x) = 95 + 32 converts temperatures from x degrees in Celsius to y degree in Fahrenheit. The g(x) = 59 ( − 32) converts temperatures from x deg
PLEASE I NEED ANSWER!