nansi2 nansi2
  • 10-04-2016
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish costv$0.59. How much did Ben spend? _____

Respuesta :

lululala lululala
  • 10-04-2016
so first multiply 59 by 12. 59 times 12 equals 708 so ben spent 708 dollars

Answer Link
Exvited
Exvited Exvited
  • 10-04-2016
Ben bought 12 goldfish, and each goldfish cost $0.59.

So, we need to find how much $0.59 would be 12 times. We can either add $0.59 twelve times, or multiply. The easier way is to multiply.

12 × 0.59 = 7.08

The final answer is that: Ben spent $7.08 on goldfish. 

Answer Link

Otras preguntas

How does Hansberry challenge African American stereotypes in the play? play- Hansberry's A Raisin in the Sun
[tex]\large\mathcal\red{What \: is \ \green{"DISPERSION"}}[/tex]​
After playing 3 test matches, a batsman's average was 55. What was his total score for the 3 matches?​
Part EAre the two triangles congruent? Why or why not?
SEMINAR REVIEW IS THE ORANGE BELLied parrot goibg extinct because the dearhs are incteasing
calculate x to correct 1 decimal place​
Which point is located at -1 3/4 on the vertical number line?
what is your favorite winter activitything to do? Please write 3 sentences or more.​
PLEASE HELP URGENT** YOU WILL BE REWARDED BRAINLIEST
Find the approximate value of a. 4.69 in. 5.09 in. 11.05 in. 12 in 30.71 in.