jaylakelly047J jaylakelly047J
  • 09-04-2016
  • Mathematics
contestada

a 2- pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says the unit costs is 2 over 2.50 = 0.80. Explain his error

Respuesta :

des2002
des2002 des2002
  • 09-04-2016
he accidentally placed the numbers in the wrong order. he needs to do 2.50/2 which =1.25. Hope that helped.
Answer Link

Otras preguntas

Who invented the cotton gin in 1793?
41=12d-7d=solve for D
A trapezoid has two sets of parallel sides. always sometimes never
what method of characterization often forms our initial impression of a character
New set of contacts and they are blurry, why?
How is Frankenstein's monster similar to the machines of the Industrial Revolution?
how do u factorise 12x-8
It is believed that _____ is the original home of early Oceania explorers. 1.Papua New Guinea 2.Taiwan 3.China
What role did the church play in the daily lives of medeival christians?
What are some of the things that you can research and do to assist you with your transition from the entry level position to a more advanced position? .