julesbules0578 julesbules0578
  • 09-01-2019
  • Mathematics
contestada

Alex paid 4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut

Respuesta :

inucornspineapple
inucornspineapple inucornspineapple
  • 09-01-2019

Answer:

1.76

Step-by-step explanation:

to find unit rate youd have to divided 4.40 by 2.5 and you will recieve your results

Answer Link

Otras preguntas

convert 7.125 base 10 to binary​
Number sense is an important concept for young for young children to know because it provides a foundation for understanding arithmetic. a. true b. false
The price of tickets for the dance was 1 ticket for $5 (for individuals) or 2 tickets for $8 (for couples). She looked inside the cash box and found $200 and ti
Which system of equations is represented in the graph? On a coordinate plane, a horizontal line is at y = negative 2 and another line goes through (0, negative
Find the zeros of the function f(x)=x^2+9.9x+18. Round values to the nearest hundredth (if necessary).
What is a form? A. All answers apply B. A three dimensional shape C. A human figure D. A cube
WILL MARK YOUR ANSWER AS BRAINLIEST how do I do this
What is Social Security?
Choose the expression that is equivalent to 9w² +(20w² - 15w+10) +2w. OA. 9w² - 17w +6 B. 21w² -7w+10 C. 21w²-7w+6 D. 9w² -w+10
Peter is in the middle of a shoot for an architectural magazine. He has been asked to take photographs of an old government building in the suburbs. The buildin