eflores6637 eflores6637
  • 09-01-2019
  • Mathematics
contestada

Carrie is buying candy for a high school funndraiser. She buys 1000 bars for 350 what is the unit cost per candy bar

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 10-01-2019

Answer:

The cost is $0.35 per candy bar.

Step-by-step explanation:

To find the unit cost per candy bar, start with the overall cost and divide by the number of units (bars).

$350/1000 bars = $0.35 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

arrange from least to greatest, 4.3, 5.5, 6 1/6, 15/4, 4 3/8?
Do the Filipino people owe the United States anything for helping them gain independence from Spain
A dog pulls on a pillow with a force of 2.3 N at an angle of 21.9◦above the horizontal a) What is the x component of this force? Answer in units of N
Factor the following , it is not prime
a dance floor is made from square wooden tiles with a side length of 1 foot. the floor can be laid out as a square or as a rectangle. Yeasmin chooses a rectangu
solve each system. y=2x+6 y= -3x+16
electrical_________ is the transfer of electrical energy through matter
Magnesium burns with a very bright light. When the flame goes out, a White powder is left behind. What is the name of that white powder?
how many liters of 4M solution can be made using 100 grams of lithium bromide
Contrast common attitudes to bogs in the past and the present.