littleflower01
littleflower01 littleflower01
  • 09-01-2019
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce? Show work.

Respuesta :

scasemere scasemere
  • 10-01-2019

The answer is $0.20

When you say 3.20 ÷ 16, it gives you 0.2, but you need to add a zero at the end to make it understandable, so that is how you end up with $0.20



Answer Link

Otras preguntas

Use a linear approximation (or differentials) to estimate the given number. square root of 100.6
What are the 3 classes of carbohydrates
What is the distance to mercury? I need that to be able to answer the question. if the distance from earth is 64.15 million miles
What is the name of mexico's independence document?
What was the purpose of the Wagner act of 1935
find the slope of the line passes through the points (1, -4) and (4,2)
which of these is an example of a physical change A breaking chemical bonds B melting a substance C nuclear decay D forming chemical bonds
Which mood is created by thoreau's description of the pond?
The arabic word for god is __________. a. allah b. jehovah c. christ d. muhammad
What is the constant speed formula?