wolfbaby109
wolfbaby109 wolfbaby109
  • 08-01-2019
  • Mathematics
contestada

Estimate the unit rate to the nearest hundredth,


2.35 for 12 eggs


The unit rate is about $ per egg

Respuesta :

gomezgerman032 gomezgerman032
  • 19-04-2020

Answer: $0.20 per egg.

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to calculate the price rate for the eggs.

So, we have to divide the price of the eggs (2.35) by the number of eggs (12).

Mathematically speaking:

$2.35 / 12 eggs = $0.1958 = $0.20 per egg (rounded)

The unit rate is $0.20 per egg.

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

Answer Link

Otras preguntas

Which numbers are solutions to the inequality x < −4, using the replacement set {−10, −4.3, −4, −3.9, 2}? Choose all answers that are correct. A. −10 B. −4
Identify the problem with the following sentence. shane got along better with Pa than my sister.
In what conditions did most Southern blacks live after the Civil War?
Can someone briefly summarize the trojan war about what happened between the goddess and the golden apple? EMERGENCY!
Triangle ABC below is reflected across the y-axis and then translated 1 unit right and 2 units down. a) Write the coordinates of the vertices of the image after
(-y+5•3)+7.2y-9)=6.2y+n
This has been a marvelous day! (action verb or linking verb)
(-y+5•3)+7.2y-9)=6.2y+n
What is Algebraic Expression?
How did the Portugese gain control of the Mutapa, and what did the Portugese conquest of this empire?