mbiyakapinga mbiyakapinga
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p how many yogurts can be brought for six pounds?

Respuesta :

lillyawesome28 lillyawesome28
  • 07-01-2019

Answer: Well if one pound of yogurt cost 55 (cents)


Step-by-step explanation:

Two yogurts cost $1.10

Three yogurts cost $1.65

Four yogurts cost $2.20

Five yogurts cost $2.75

And finally...

Six yogurts cost $3.30



Hope this helps! :)


Answer Link

Otras preguntas

What idea from the Magna Carta is reflected in this excerpt from the Declaration of Independence? People have rights and liberties. Only governments can grant p
70.50 - 52.01 - 0.22 = Help I got it wrong and I dont know how to do the problem
Which statement provides the best definition of external conflict? A) A struggle between a person and other people, nature, or society B) A conflict that a pers
Carl Lester has liquid assets of $3,400 and current liabilities of $1,800.(a) What is his current ratio
i really need help so pls help me
Only pretty objects should be used in macro photography. True False
For Wildhorse Company, variable costs are 68% of sales, and fixed costs are $199,000. Management’s net income goal is $77,800. Compute the required sales in dol
Solve the equation. S^2+ 7s = - 20
Please find the answer
Please help me. I can't figure it out? Find the slope of a line passing through the following two points. (1 Point) (3, 4) and (-5, 2) O 2 O O​