shigerusilva shigerusilva
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

Two punds of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,and 4 pumds of cheese. Is there a direct variation

Respuesta :

jaidenb323
jaidenb323 jaidenb323
  • 07-01-2019

Answer: 1 = 4.20, 2 = 8.40 3 = 12.60 4 = 16.80

This is a direct variation.


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Solve Mathematics question. Photo
Which of the following lands did Alexander NOT conquer? Persia,Egypt,Syria, India, Babylonia
Which movement claimed that salvation came through faith and good works, and that while the Bible was a major source for religious truth, it was not the only so
Grinding quartz crystals down to produce sand is an example of a a. change of state. c. chemical reaction. b. chemical change. d. physical change. Please se
The most common nutrient deficiency in the world is
PLEASE HELP. The phone case you want to buy is marked down 30%, and you have a 25% off coupon. You pay $42.00, can this equation be used to find the original p
List four kitchen items that are likely contaminated by bacteria?
what was alabama role in the cold war
does anyone know if black a color?
3.25 repeating as a fraction