amelialovesmaggie2
amelialovesmaggie2 amelialovesmaggie2
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

Delicious donuts sells their donuts in different sizes

6 for $2.10
12 for $5.49
18 for $7.20
24 for $12.00

Which box is the better buy?

Respuesta :

vt180 vt180
  • 07-01-2019

6 for $2.10
Because you can get two boxes (total of 12 donuts) for $4.20 instead of $5.49
Or three boxes (18 donuts) for $6.30 instead of $7.20
Or 4 boxes ( 24 donuts ) for $8.40 instead of $12
Answer Link

Otras preguntas

Which is least expensive per unit of volume? assume the gasoline is $1.94/gallon, soda $1.69/l, and milk $0.89/qt?
Within how many months of arrival did many european immigrants die?
which of these crystals is softest: P4, ZnS, CuCl, SiO2
Keira created color panels for a wall using a mix of only red and blue paints. She plotted the quantities of red and blue paints used for each mix and connected
A detailed, well-researched biography of a famous historical person is technically an example of the __________ method of research.
when the aryans migrated to india what influential concept did they bring
What is the subject matter of this poem?
What is 100,000,000 More than 5,438,724,022
When troubleshooting a computer, why might you have to enter bios setup? list at least three reasons?
the use of the internet, technology, and e-commerce has helped pave the way toward: