brendadsartin61
brendadsartin61 brendadsartin61
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

At the movies, Gigi buys 0.6 pounds of candy priced at $2.10 per pound. How much did she spend on candy?

Respuesta :

haffy haffy
  • 06-01-2019

Answer:

She spends $1.26

Step-by-step explanation:


Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-01-2019

Answer:

total cost = $1.26

Step-by-step explanation:

To find the total cost, we take the price per pound time the pounds purchased

total cost = $2.10 per pound * .6 pounds

total cost = $1.26

Answer Link

Otras preguntas

Waves crash against the shores of an island, creating beaches and gullies. In this scenario, what is the primary landform and what is the secondary landform? A.
what organism conducts photosynthesis?
Which point is 6 units from (3,-4)
A student design an experiment to demonstrate an effect of the interaction between the atmosphere and soil which of these best describes the experiment designed
what is the difference between sperm and egg
One survey estimates that,on average, the retail value of a mid sized car decreases by8% annually.if the retail value of a car is v dollars today,which expressi
what is a sentence with the word declaration
will the opposite of a number always sometimes or never be greater than the number itself
Add write your answer in simplest form 15 3/4 + 12 5/8
All of the following are important properties of prokaryotes except a. prokaryotes form the base of many food chains, especially those found within the open oce