glowbowjas glowbowjas
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

Four friends bought a movie and some snacks for 17.68. They want to divide the cost evenly

Respuesta :

keonwillkw26 keonwillkw26
  • 06-01-2019

Answer:

The cost among all four friends would be $4.42

Step-by-step explanation:

Step 1: Isolate $17.68 by itself

Step 2: Divide the $17.68 by 4

Check answer by multiplying $4.42 by 4 to get $17.68

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following later foreign policies most contradicts the message in Washington's Fam Address?(1) Monroe Doctrine 1823(2) The Senate's denial of the Tr
Which of the following items is not needed in this lab? (Circle correct) a) TLC experiment b) Spectrophotometer c) Microscope d) Pipettes
√25x³yz² x 4x²z / √36x³yz8​
The length of a side of a square is 5x+2 units. If the perimeter is 48 units, complete the following: a) Find the value of x. b) Calculate the area of the squar
Compute the Wronskian of the functions y₁(t) = 1, y₂(t) = e⁻ᵗ, y₃(t) = eᵗ. a. Determinant involving exponentials b. Scalar product of vectors c. Matrix determin
Approximately ______ billion broilers are processed each year.
What is the circumference of a circle with a diameter of 5.75 miles? Estimate the circumference to the hundredths place using 3.14 for T.
explain process for breathing from an incentive spiromeyer
describe how energy is transferred to the mug from the coffee. then, describe the net transfer of energy stops.
Activation of parasympathetic nerves to the bladder will causea. Bladder contraction.b. Bladder relaxation.c. Sphincter contraction.d. Urine reflux.