anaya26 anaya26
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for $9. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

reynoldsrichard
reynoldsrichard reynoldsrichard
  • 06-01-2019
First you need to find the cost of 1 can of nut:
let x represent the number of cans
4x=$9
divide both by 4
x=2.25
meaning 1 can costs $2.25
$2.25×7
=$15.75

meaning the cost of 7 cans is $15.75
Answer Link

Otras preguntas

21) Choose the sentence that shows correct punctuation. Yes said Samuel I will pick you up at noon. a.) "Yes," said Samuel, "I will pick you up at noon." b.) "Y
2. How do these three concepts (continuity, identification, and differentiation) contribute into the understanding of the substance nature of the multidimension
Please answer correctly.Will give the brainliest!Urgent!!!​
What is the missing term in the factorization? 12x^2 - 75 = 3( 2x+__ )( 2x - 5 ) Enter your answer in the box.
PLEASE HELP!!Complete each statement from the information given and state the reasons and the triangle criterion you used. If the triangles cannot be shown to b
Sally accelerates a 250 kg cart at 3 m/s/s. What must be the net force? What is this question asking you to find?
As you are exposed to high amounts of CO over a period of time your available hemoglobin becomes unable to bind to O2 because it is bound to CO explain what wou
What is 1 2/3 - 2 1/3?
what matrix is a result of m x h enter your answer by filling in the boxes enter any fractions as simplified fractions​
What do donnas actions and thoughts reveal about her character