abgjay123 abgjay123
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Maria by 1 and 2/5 pounds of lunch meat for $3.36 how much would 2 3/4 lb of lunch meat cost

Respuesta :

victoriamendoza victoriamendoza
  • 14-12-2018

Answer:

$6.60

Step-by-step explanation:

1 2/5 = 1.4

3.36/1.4 = 2.4

2.40 per pound

2.40 * 2.75 =  6.60

Answer Link

Otras preguntas

John earns $5.75 per hour. He worked 40.0 hours last week. What was the amount of his check?
How to solve y=350(1+0.75)t
What is big word means moisture that falls to earth
there are 200 fish in the aquarium. if 15% are clownfish, how many fishes in the aquarium are clownfish?
Papá ____________ una pulsera para mamá en la joyería. (comprar)
Erica knits 18 squares on monday.she knits 7 more squares each day from Tuesday through Thursday. How many squares did Erica knit in all by the end of he day on
how many days is 20,242 minutes?
You are in the downtown area of a French city. You see a building with many travelers walking in and out. Where are you?
Carefully study the map above. Which resource covers almost half of the land in Canada? A. oil B. coal C. timber D. wheat
Find the preposition in each of the following sentences. Then indicate whether the preposition shows position, time, or relationship. (plz help) Tom batted f