sam123106 sam123106
  • 09-12-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate to the nearest cent per ounce.

A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2018

Answer:

0.19125

Step-by-step explanation:

You divided 4.59 by the amount 24-oz

Answer Link
cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 09-12-2018
Each ounce would cost exactly .19125
(Or about 19 cents)
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The Cuban Missile Crisis was a
The Constitution gives which of the following powers to the Vice President? a. exercise broad executive power b. lead his or her political party c. preside o
Which part of speech is not appropriate in formal writing, but often used in daily conversation? a. Conjunction b. Preposition c. Interjection d. Adverb
the most common medication error?
Our current understanding of evolution is called a theory because a. it has been supported repeatedly as new discoveries have been made. b. proven to be exact
What function do capillaries serve in the cardiovascular system? A. carry blood to the brain B. return blood to the lungs C. help control body temperature D. re
what 2 continents does russia span
find two numbers whose sum is 15 and whose product is 36
Which of the following would be the most reliable source to consult when creating a healthy weight loss plan? a. A how-to article in a fitness magazine b. A sam
Elias Howe invented which of the following? a. The mechanical reaper b. The sewing machine c. A method for vulcanizing rubber d. The steel plow