camroneasler camroneasler
  • 08-12-2018
  • Mathematics
contestada

Carlos had $20 to spend on six avocados after buying them he had $2. how much did each avocado cost?

Respuesta :

batshonnicole
batshonnicole batshonnicole
  • 08-12-2018

Answer: each avocado cost $3


Step-by-step explanation: 20 divided by 6 is 3 R 2 so each avocado cost $3


Answer Link

Otras preguntas

ABCD is a square of side 3, and E and F are the mid points of sides AB and BC respectively. What is the area of the quadrilateral EBFD ?
If the function f(x) represents the number of words that Janet can type in x minutes, what is the possible domain for the function?1) the set of integers2) the
A fruit salad is made from pineapples, pears, and peaches mixed in the ratio of 2 to 3 to 5, respectively, by weight. What fraction of the mixture by weight is
Joshua has to earn more than 92 points on the state test in order to qualify for an academic scholarship. Each question is worth 4 points, and the test has a t
What was the popular fashions during the time of Westward Expansion?
Ammonium Phosphate (NH4)3PO4 is a strong electrolyte. What will be the concentration of all the ions in a 0.9 M solution of ammonium phosphate?
Ammonium Phosphate (NH4)3PO4 is a strong electrolyte. What will be the concentration of all the ions in a 0.9 M solution of ammonium phosphate?
What causes wind to deposit sand or other sediment
How did Eisenhower support the Hungarians in their 1956 revolt?
a park is shaped like a rectangle with a length 5 miles it's width w. what is a simplified expression for the distance between opposite corners of the park?