NajmaMansour
NajmaMansour NajmaMansour
  • 08-12-2018
  • Mathematics
contestada

jane bought 2 pounds of plums for $7.50, how much would 7 pounds of plums cost?

Respuesta :

meaghanmarques
meaghanmarques meaghanmarques
  • 08-12-2018

Answer:

7 pounds of plums cost $26.25

Step-by-step explanation:

7.50 divided by 2

= 3.75

3.75(7)

26.25

Answer Link
max20038
max20038 max20038
  • 08-12-2018

Answer: $26.25

Explanation:

If Jane bought 2 pounds of plums for $7.50, then each pound of plum would cost $7.50  ÷ 2 = $3.75

Since each plum costs $3.75, we can multiply the price per pound of plum by 7 to find the price for 7 pounds of plum: $3.75 × 7 = $26.25


Answer Link

Otras preguntas

Plz help question below
Magma from a volcano is considered a fluid because it can flow and it exhibits viscosity. True or false?
Please answer in order
What is the answer and please show work
what are two types of mechanical energy? A: electrical and kinetic B: nuclear and chemical C: radiant and thermal D: elastic and gravitational
plzz check my answers, are they right , ill give high points, just PLZZ 1. Which of the following is the correct order of common saxophones from highest soundi
Montel can't keep up with the demand for the latest best-selling book. He had to order more copies twice this week. On Monday he placed an order for 96 books. O
PLz help! Help me with number 6!
The process by which the cytoplasm of a eukaryotic cell divides to produce two cells is called
Help me please,Thanks