hobie88
hobie88 hobie88
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? Find the unit rate for each meat. Show your work and explain reasoning.


Which is the better buy Find the unit rate for each meat Show your work and explain reasoning class=

Respuesta :

janemillsappdmbyx
janemillsappdmbyx janemillsappdmbyx
  • 11-11-2018

You start by changing the fraction into a decimal.

4.5 lb. of ground beef= 16.11

6.25  lb. of ground turkey= 18.50

Next, you divide the amount they cost by the pounds to get the price per pound.

16.11÷4.5= 3.58

18.50÷6.25= 2.96

So, a pound of beef is $3.58, and a pound of turkey is $2.96.

The turkey is 62 cents less than the beef per pound.

That means the turkey is a better buy! :)


(Have a good day! :))



Answer Link

Otras preguntas

In a paragraph, elaborate about the benefits of accepting the differences of a person.
NEED HELP ASAP!!!! Will give brainliest!!!
Brandon has a jar of quarters and dimes with a total value of $7.05. The number of quarters is 3 less than twice the number of dimes. How many quarters and how
What is the first great result that Roosevelt sees in all citizens having equal opportunity? A.Everybody will be assisted to his or her highest goal. B.Everybod
The slope of y= 4x-2 is
describe some ways in which Peter has changed from time he denied Christ and feared arrest please help me
The name of the scientific study of language is
Form the plural of the following Spanish word. La pizarra
Which type of financing refers to giving up some control of the business to raise funds
Given the following linear function identify the slope in the Y intercept of the function