maria7052
maria7052 maria7052
  • 10-11-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy cost $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have $11.25?

Respuesta :

K2004J
K2004J K2004J
  • 10-11-2018
so, 11.25 divided by 2.50
you can buy 4.5 feet
Answer Link
eudora eudora
  • 30-09-2019

Answer:

4.5 feet

Step-by-step explanation:

Cost of Ribbon candy per foot = $2.50

you have money = $11.25

We will divide total money from cost of one foot.

You can buy = [tex]\frac{11.25}{2.50}[/tex]

                     = 4.5 feet

You can buy 4.5 feet ribbon candy for $11.25.

Answer Link

Otras preguntas

Q.1 What is one joule work ? ​
Which is the best example of an explicit statement from Thoughts and Sentiments that shows Cugoano's beliefs about slavery? "However, notwithstanding all that h
Choose the graph represents the function y-3=3/2(x-4)?
What is the answer to this
when did brainly open?
A ball bearing has been selected with the bore size specified in the catalog as 35.000 mm to 35.020 mm. Specify appropriate minimum and maximum shaft diameters
SOMEONE PLEASE HELP!!!!
Which skills are needed for reading and understanding maps? Check all that apply. the ability to know each location shown on a map the ability to know what kind
which of the following is a true statement about the 2000 and 2004 elections based on the graph?
What is the 7th term in the geometric sequence described by this explicit formula? A.-2187 B.6561 C.-6561 D.2187