hannasavan9697 hannasavan9697
  • 10-11-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a price of $3.60 for 4 muffins. What is the price per muffin? *

Respuesta :

xXRavenStormXx
xXRavenStormXx xXRavenStormXx
  • 10-11-2018

Since the total price is $3.60 you need to divide by 4 because $3.60 is the total price for four muffins. Your answer will be 0.90 cents each

Answer Link

Otras preguntas

Why is DNA frequently found associated with protein inside cells
A total of 350 signatures is needed for a petition to be considered by the town legislature. If 125 signatures have already been obtained, what percentage of th
Carmen listed the multiples of 6 as 1,2,3,  and 6. Is she correct? Explain why or why not.
a football player gained 2 yards on one play. on the next play, he gained 5 feet. was his gain greater on the play or the second play? explain.
Multiply. Simplify your answer and write it as a proper fraction or as a whole or mixed number.35 × 1 1/2 =
A colony of ants carried away 24 of your muffins.That was 4/5 of all of them.With how many did you start?
Describe how Mendel showed that the green-seed trait did not disappear but was only masked.
What responsibility is given to the caliph in the first duty?
Carmen listed the multiples of 6 as 1,2,3,  and 6. Is she correct? Explain why or why not.
Find the new amount, Increase 2850 by 18%