ftdenisebuck
ftdenisebuck ftdenisebuck
  • 10-11-2018
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of $1.29 for 20 ounces

Respuesta :

crystalyu101
crystalyu101 crystalyu101
  • 10-11-2018

it should be 0.0645 1.29 divide by 20


Answer Link
nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 10-11-2018

To find the "Unit rate" you need to find the price for one ounce.  So, you need to divide 1.29 by 20.


When you do this you get the following decimal

0.0645

Since we are talking about money, we are often expected to round to the nearest cent.  So the cost-per-unit is $.06

Answer Link

Otras preguntas

which is a positive factor in community health thrive in Commerce and active Arts Community a large population of the presence of a medical providers​
.45 is 1/10 of what decimal?
substitution method for 7x + 21y =42​
How did American imperialism differ from European imperialism?
What outcomes are in A and B?
Discuss Cold War tensions and events during the presidency of John F. Kennedy
When many organisms or species live together in an ecosystem, which of the following may take place?
Why is junk food so addicting? (Essay)
There is only one accepted format for a formal business letter. True False
What is the natural tendency of molecules to spread evenly throughout a room?