Sfowler9926 Sfowler9926
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Abby can buy 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-puond bag of the same dog food for $5.38.Which is the better buy?

Respuesta :

rejkjavik rejkjavik
  • 18-11-2018

We can find price of each case and then we can decide

Case-1:

Abby can buy 8-pound bag of dog food for $7.40

so, for 8 pound bag = $7.40

now, we can find price

[tex]p=\frac{7.40}{8}[/tex]

[tex]p=0.925[/tex]

Case-2:

a 4-puond bag of the same dog food for $5.38

So, for 4 pounds = $5.38

now, we can find price

[tex]p=\frac{5.38}{4}[/tex]

[tex]p=1.345[/tex]

So, we can see that cheapest price is $0.925 per pound

so, first case is better

so,

8-pound bag of dog food for $7.40..........Answer


Answer Link

Otras preguntas

Construct an assertion for the question below. Should schools offer cash bonuses for good grades?
Plzzz help!!! 20 points
a grid shows the positions of a subway stop and our house. the subway stop is located at (-7,-1), and your house is located at (-3,4) what is the distance to th
what is the reciprocal of -1 1/12
Fourteen-year-old Shirley collects one coin from every country that she visits. If she currently has collected 18 coins and wants to accumulate at least 82 coin
the number 0.3333... repeats forever therefore it is irrational true or false
make x the subject of the formula y=3x-5
HELP!!!!!!!!!! I HATE MATH SO MUCH!!!!!!!
What is the main function of the mitochondria?
A contractor digs a hole for the basement of a new house that is 40 feet long and 10 1/2 feet deep what is the width of the hole if 6510 ft.³ of dirt are remove