hadynbabineaux9423 hadynbabineaux9423
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pears cost $0.90 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr. Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples. How much did he pay for the pears and apples?

Respuesta :

XxxzoeromeroxxX
XxxzoeromeroxxX XxxzoeromeroxxX
  • 09-11-2018

He paid $2.31 for apples and $3.375 for pears.

3.75 * 0.90= 3.375

2.1 * 1.10= 2.31

Answer Link

Otras preguntas

When there is NO change in the allele frequency, this is called genetic
If your not in BSA I don't think you will know how to answer my question but Iv just been thinking of what I can say for this requirement because right now my m
Data have been collected from College of Business graduates on their monthly starting salaries. The graduates include students majoring in management, finance,
A square garden has side lengths represented by x3 y2 What term represents the area of the garden?
Using the subject pronoun given to you in English and the verb given to you in Spanish, write the correct sentence. 1. Ty comer pizza para el almuerzo. 2. Usted
If the farm has 10,000 spinach plants, Describe a method that would produce a random sample and how many in your sample study?
Genetic instructions are passed down from parent to offspring through a cellular process called __________ . Question 2 options: 1) DNA synthesis 2) DNA dupli
Fill in each blank with the correct form of the verb jugar. Joaquin______muy mal al básquetbol. juega jugo o juega juegas
Searching for a particular record in a database is called “querying the data.” True False
The measure of angle S is 65 degrees. What is the measure of angle R? RS A 115° B. 230° с 65° D 25°