danae471 danae471
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Alison paid $21.75 for a number of packs of rice crackers. Three packs of rice crackers cost $1.45. How many packs of rice crackers did Alison buy?

Respuesta :

ntarv1234
ntarv1234 ntarv1234
  • 09-11-2018

She was able to buy 15 packs of rice crackers

21.75/1.45=15

Answer Link
sem23895 sem23895
  • 09-11-2018

21.75/1.45=15

15 packs of rice crackers

Answer Link

Otras preguntas

Samuel owns 270 comic books. He divided his comic books into two groups to store in boxes. The ratio of the groups appear below. Bases on the ratio how many com
Can you please help me on part C.
How to write 11.25 as a decimal?
What is the volume of the composite figure? Use 3.14 for π and round the answer to the nearest tenth of a cubic unit.
The current membership of the house of representatives is
find th value of m 4 ( m - 2) =24
China issued the largest stamp ever. 210 mm long and 65 mm wide. Find the ratioxof length to width.
In Animal Farm, Squealer defends Napoleon's change of opinion concerning Snowball's windmill by describing it as a use of "something called _____." A. gambits B
How many six-letter permutations can be formed from the letters of the word madrid?
How many ways can 6 people be chosen and arranged in a straight line if there are 8 people to choose from?