AlliVamp101
AlliVamp101 AlliVamp101
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Debbie bought some apples at the grocery store. The apples cost $0.89 per pound. I’d Debbie spent $2.67 on apples, then how many pounds of apples did she purchase? (Answer choices: A-1.5 pounds B-2.67 pounds C-3 pounds D-4 pounds)

Respuesta :

TheSpiderGrayson233
TheSpiderGrayson233 TheSpiderGrayson233
  • 09-11-2018
The answer is C- 3 pounds
Answer Link

Otras preguntas

In which direction would you progress in order to find the terminal quadrant of a -400 degree angle? Clockwise Counterclockwise Both Neither
What is the midpoint of the segment below? (2, 3) (-3.-2)
By what number should we multiply 3 raise to -4 so that the product is 32?​
Which action did the South African government take after the end of the apartheid system?
Why did president Abraham Lincoln appoint Ulysses S. Grant to lead the union armies after firing other generals
state amperes law state amperes law state and ​
If necessary, add or remove commas from the sentence. A popular attraction at the farm Rod Flanders's petting zoo featured llamas and miniature horses.
What is the product of (3x+5) and (x+4)
How can you verify that the solution to a proportion is correct?​
Can someone give me the units