stacysuperwomen stacysuperwomen
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

A soft drink costs $1.65 and each refill for the drink costs $0.95. If you have $4.50, how many refills can you purchase?

Respuesta :

adamaryslopez
adamaryslopez adamaryslopez
  • 09-11-2018
You can get 3 refills.
First you subtract $4.50-$1.65 which equals $2.85. Then you find out how many times 95¢ can go into that. It goes in 3 times so you can get 3 refills.
Answer Link
vkpatel vkpatel
  • 15-03-2019

Answer: 3 refills

Step-by-step explanation:

If this is on MobyMax, this is right!!!

Answer Link

Otras preguntas

Among archaic peoples of mesoamerica, ___________ were located near seasonally abundant resources.
Which of the following are examples of efforts of climate change on living things?
Jean junction is selling jeans at 15% off the regular price. The regular price is 25.00 per pair. What is the discount amount?
Is it possible to make a triangle out of 10 cm 9cm 9cm
What is the primary outgoing radiation put off by the earth? A. ultra-violet (UV) B. visible light C. infrared (IR) D. all of the above Please help ASAP!!!
what argument does the author counter in this expert Thomas Paine’s Common Sense?
In ht, ______________ and progesterone are administered to alleviate the worst of the symptoms experienced by menopausal women.
Family is a term that is difficult to define. when studying sociology it is important to remember that:
paraphrases: I walked out on this girl. This... The train didn't come for over an hour. It was over... It would be good if you left us alone. You had... The pol
need help ASAP PLEASE