Seudónimo Seudónimo
  • 08-11-2018
  • Geography
contestada

PLEASE HELP!! QUICK

Find the unit rate to the nearest cent per ounce. Compare.

A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59.

(sorry put in the wrong subject but it's math)

Respuesta :

NetherFury
NetherFury NetherFury
  • 08-11-2018

Answer:

0.19 cents

Reason:

To find the unit rate:

4.59 divided by 24 = 0.19 cents or 0.2 cents If rounded.


Answer Link

Otras preguntas

Since World War II, globalization has been driven by two major factors: the decline in barriers to the free flow of goods, services, and capital, and technologi
help me out very fast !!!!
Multiply. x2 + 4x + 2 2x2 + 3x - 4 A. 2/4 + 11x3 + 12x2 - 10x-8 B. 3x2 + 7x-2 C. 2x4 + 23x2 - 10x - 8 D. 2/4 + 12x2 - 8
If angle P= 50 then angle R=
At the neighborhood block party, John noticed that every 5 minutes, the shadow of a nearby pine tree got six inches longer. The shadow was 12 feet long at 4:15p
Given: 3x < -6. Choose the solution set. A. {x | x < -2} B. {x | x > -2} C. {x | x < 2} D. {x | x > 2}
Dominique has a BMI of 35. What does the BMI indicate about Dominique?
part 1. Find the missing sides for the 30-60-90 Triangles. Please show work​
if l||m||n find the value of angle 1 angle 2 angle 3 angle 4 angle 5 and angle 6
Your Bodys skeletal Frame can move because of your _______