juandavidcena2006 juandavidcena2006
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

A canbinentmaker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish costs $4.95 per liter. How much does 3 liters of varnish cost?

Respuesta :

hannsal32 hannsal32
  • 08-11-2018
14.85 dollars per liter
Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-11-2018

This requires multiplication: 3.5 x 4.95 = 17.325

But, because we are dealing with units of money, its would be rounded to $17.33. :)

Answer Link

Otras preguntas

Review lines 104-108. How does the poet describe Healfdane's son?
what are lines call when they go around earth in a east-west direction
*asap* Explain how waves, energy and matter are related.
What was kennedys summons for his listeners
What evidence from the text supports the idea that Lady Macbeth believes here husband is too weak to kill the king? A.Which fate and metaphysical aid doth seem
A person arrives at a restaurant claiming to be a health inspector. what should the manager ask for
One of the positive effects of the crusades was _______.
If employees pay the same percentage of their income to the government no matter how much they make this is known as
which word has the same vowel sound as fish?? a.pill,b.smile,c.hide,d.drive
The sum of the cost of dinner d and a $24 tip divided equally between 4 people