ellazheng899
ellazheng899 ellazheng899
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

Leonardo had $12 spend on candy. if each candy costs $0.06, how many candies can he buy?

Respuesta :

TinaWilbur
TinaWilbur TinaWilbur
  • 08-11-2018
she can buy 200. Divide 12/0.06=200
To check your work times 0.06x200 and you get 12
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following groups does NOT review the annual federal budget? a. the Senate b. the Judiciary c. the President's cabinet d. the House of Represent
Civil war broke out in Nigeria because of conflict between a. nations. c. religious groups. b. ethnic groups. d. government officials
Sumerians believed that the gods protected their cities as long as the people __________. A.paid tribute B.obeyed the king C.prayed in the temple D.constructed
There are 3 sides on a triangle One side is 14 One side is 10 one side is ??? Question: how can I find the missing side
Depression is a stage of grieving in which __________.
Stress can cause eating disorders and depression. t/f
The outermost shell of a fluorine atom is almost full.How many electrons are in this shell? A.1 B.4 C.7 D.15
Anxiety disorders are __________. a. characterized by abnormal fear of everyday situations b. only occur in fearful situations c. caused by a loss of contact
Blake drives 448 miles on 16 gallons. How many miles does Blake drive on one gallon? 4.48 miles per gallon 1 over 28. miles per gallon 28 miles per gallon 448
Choose the right variant. 1.___beforehand, we___the catastrophe. a) did we know, would prevent b) would we know, had prevented c) had we known, would have preve