mybookie04
mybookie04 mybookie04
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

Sara Lee turkey for $6.58 per pound or Butterball turkey for $11.16 for 2 lb?

Sara Lee turkey for 658 per pound or Butterball turkey for 1116 for 2 lb class=

Respuesta :

sarahacluxton
sarahacluxton sarahacluxton
  • 07-11-2018

All you need to do is divide 11.16 by two to know how much it is for one turkey. 11.16÷2=5.58. 5.58 is cheaper than 6.58,so therefore Butterball is thr answer.

Answer Link

Otras preguntas

who was eqvtime tayaishvili?​
what is the Yalta conference?​
Determine the intercepts of the line. -4x + 7 = 2y - 3
__________ crowds are relatively large gatherings of people who happen to be in the same place at the same time; if they interact at all, it is only briefly.​
Which of the following is NOT a reason early settlers had for starting colonies? Question 3 options: Financial Gain Anarchy Escape British rule Religious Freedo
A compressed gas with a total mass of 107 kg is stored in a spherical container which has a radius of 0.521 m. What is the density of of the compressed gas?
If a country's economic data shows private savings of $500 million, government spending of $300 million, tax revenue of $400 million, and a trade surplus of $1
Which of the following steps were applied to ABCD to obtain A'B'C'D?
Please help me out! Thank you! Evaluate . . . a. 9 - 1/2 b. 9 - 1/4 c. 9 d. 9 to the power of 2
A jar contains 4 red marbles and 6 blue marbles. You reach in and randomly select two marbles. If X represents the number of blue marbles you selected, find the