Jadethepartyanimal Jadethepartyanimal
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per kg, how much did Luis spend altogether?

Respuesta :

monkiemady
monkiemady monkiemady
  • 07-11-2018

(3.49+4.71)1.80=cost

(8.2)1.80=cost

14.76=cost

Luis spends $14.76 all together  


Answer Link

Otras preguntas

which of the following was not one or the concerns of the delegates when crafting the constitution of the United states?
Which cell organelle stores and sends nutrients throughout the cell?
What are some similarities between a monarchy, oligarchy, and autocracy form of government?
Supporting details can do all of the following expect
what number completes the following equation: 8×(40 7)=(8×■) (8×7)
Which of the following questions is most testable through scientific experimentation? (1 point) • Which gelatin takes longer to set: gelatin with fruit or gel
the president is elected to serve for____year(s).
The transitive property of equality states that: A. if a = b , then b = a B. if a = b , then ac = bc C. if a = b and b = c , then a = c D. if a = b and c = c ,
Drugs that are taken to relieve pain are called A narcotics B sedatives C stimulants D hallucinogens
List the first five multiples of 7?