KawaiiPotato26
KawaiiPotato26 KawaiiPotato26
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jenna earns $4 for every cup of lemonade she sells. How many cups of lemonade does Jenna need to sell in all to earn $48?

Respuesta :

JustMoe
JustMoe JustMoe
  • 07-11-2018
12 cups of lemonade
[tex]48 \div 4 = 12[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

For each ordered pair determine whether it’s a solution to Y=6x-4
Please help me I’ll mark brainly
What's the q1 and q2????
What is Mussolini trying to accomplish in this part of his speech? He’s trying to warn the enemies of Italy. He’s trying to justify the invasion of Ethiopia. He
State three adaptations of acquatic plants to photosynthesis
Which of the following numbers CANNOT represent the probability of an event? A. -0.5 B. 1 C. 0 D. 0.675
State three adaptations of acquatic plants to photosynthesis
A 2-pack of jump ropes costs $1.80. What is the unit price? $ per jump rope
About how many centimeters will make an inch? A)5 B)2+ C) 200 D)10
What do you call a group of businesses that merge together and has investors?