queen9097
queen9097 queen9097
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

An item that weighs 2.3 lbs costs $14.96 calculate the price per pound . Then calculate the price per ounce

Respuesta :

lavellebarrera
lavellebarrera lavellebarrera
  • 07-11-2018

Answer:

The price per pound is around $6.50. The price per ounce is $0.41.


Answer Link
aubuchonjade aubuchonjade
  • 07-11-2018

Answer:

Pounds:$6.50...Ounces:$0.40

Step-by-step explanation:

Take 14.96 and divide it by 2.3 and it equals 6.50

There are 16 ounces in a pound, so take your 6.50 and divide it by 16 to get 40 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Typically, certain employees of an organization get texts that update them on various IT activities. If there is a support ticket or downtime, they will receive
The sum of 423 and 65 is
Anyone know this? please help and Thank you very much!!!
I need helppp help meeeeeeee
Pls due tmr pls pls fast I need it like rn
Subject: Forensic science How can investigators increase a DNA sample?
2. A small university is trying to monitor its electricity usage. For a random sample of 30 weekend days (Saturdays and Sundays), the student center used an av
Which kind of group exists to promote policies that would increase wages, adequate health and unemployment insurance, and promote safe working conditions? Group
Motikatika can best be described as
Why did people create new tools? A. to use raw materials B. to learn a craft C. to practice new skills D. to make life easier