24kinleyjohnson 24kinleyjohnson
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79. Which equation would help determine the cost of 13 markers?

Respuesta :

nLiyah nLiyah
  • 06-11-2018
Explanation:
First, find the cost of one marker with 5.79÷33. You get 0.1754545 and so on. To convert this into money, round it up to cents. this would make 0.18. Now, multiply 0.18 by 13. You get 2.34.
Equations:
[tex]0.18 \times 13[/tex]

[tex]5.79 \div 33[/tex]
Answer:
2.34 for 13 markers.
Answer Link

Otras preguntas

Multiply or divide the following me 364.51 m - 63.46 s 3
Without using technology, describe the end behavior of f(x) = 3x32 + 8x2 − 22x + 43. (2 points)​
Calculate the density of a substance that has mass 10g and volume 2mL
Write the expanded form of the expression 8(6x - 4)
find the missing lengths of the sides.
The photo shows a Chinese New Year celebration in Seattle.Which statement is true about this area?It is a temporary place rented by Chinese immigrants for celeb
4. What does Wallace mean when he says, "There is a providence [Defined: the protective care of God timely preparation for future eventualities) in our sufferin
Outsourced jobs are common in trade, service, and __________ industries. A. mining B. forestry C. livestock D. manufacturing
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Kenny is out with his friends. He took some pictures with his phone camera. His phone has limited
After a projectile is fired into the air, what is the magnitude of the acceleration in the y-direction? (Assume no air resistance.) O A. 9.8 m/s2 O B. 4.9 m/s2