malakabdulah6941 malakabdulah6941
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

A knife is twice the cost of a spoon. 8 spoons and 12 knives cost ?46.08. Work out the cost of 1 knife.

Respuesta :

MsLeo MsLeo
  • 06-11-2018
Let Rs.x and Rs.y be the cost of a knife and a spoon respectively.
From question,
x = 2y --- (1)
and,
12x + 8y = 46.08
=> 12×2y + 8y = 46.08
=> 24y + 8y = 46.08
=> 32y = 46.08
=> y = 46.08/32
=> y = 1.44
putting y = 1.44 in (1)
=> x = 2×1.44
=> x = 2.88
Therefore, cost of a knife is Rs 2.88
Answer Link

Otras preguntas

What is 9 (5x - 2y) -6 (3x - 2y) ?
what is the meaning of strenuous as used in the passage​
Question 1 of 10 2 Points If a population is a sample of the population could be A. all customers; people who purchased shoes O B. Baptists; all religious peopl
–5(1 - 5x) +5(-8x - 2) = -4x - 8x​
ANOTHER ONE I WILL MARK AS BRAINLIEST PLEASE NEED REAL ANSWER
Find the GCF of each pair of numbers. 9. 40 and 48 10. 30 and 45 11. 10 and 45 13. 21 and 40 12. 25 and 90 14. 28 and 70 15. 60 and 72 16. 45 and 81 17. 28 and
jack london's "to build fire" contributes to the main character's death
Help please!!!!! 5 mins till i need to complete!!!​
Jodie has 66 peppermints. Bella has p fewer peppermints than Jodie. Choose the expression that shows how many peppermints Bella has. a. 66-p b. p+66 c. p d. 66p
a gardener has 440 feet of fencing to fence in a rectangular garden. one side of the garden is bordered by a river and so it does not need any fencing. What di