adryannaa769 adryannaa769
  • 08-10-2018
  • Mathematics
contestada

Mckenzie bought 1.2 pounds of coffee for 11.82 what was cost of per pound

Respuesta :

326239 326239
  • 08-10-2018

first you divide 1.2 by its self because you need to get 1 pound. 1.2 / 1.2 = 1

now that you have one pound, you divide 11.82 by 1.2 = 9.85

Answer Link

Otras preguntas

Solve the proportion: 35=x20
5x-3x<22-100+200+50x What is the value of x
Consider the function. Which conclusions can be drawn about f–1(x)? Select two options. f–1(x) has a slope of . f–1(x) has a restricted domain. f–1(x) has a y-i
Why is foreign aid being given to stable countries
3 divided by 3.40 i am sorry
which central idea should be included in a paraphrase of this concept
What three groups made up white southern society?
what are some pros and cons of using a document that is more than 200 years old to justify new laws and policies? how do we ensure that our laws stay up to date
1. letica started an online store selling hand made blankets. she sold 92 in her first month. how did she make if each blanket cost $49
Without using the formula, work out the gradient of the graph shown.