duncanswart3817 duncanswart3817
  • 08-10-2018
  • Mathematics
contestada

Yuki bought a pound of confetti for 12 dollars. What is the price in dollars for each ounce of confetti

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 08-10-2018

1 pound = 16 ounces.

Divide by the cost by the number of ounces:

$12 / 16 ounces = 0.75 per ounce.


The cost per ounce is $0.75  (75 cents per ounce)

Answer Link

Otras preguntas

Please help with this science question!!
What is the wave speed of a 1,000 Hz wave with a wavelength of 0.04m?
The primary relationship in the life of alcoholics or addicts is with a(n) ____ or a drug.​
what are three qualities of titanium make it a good material for producing hip replacements
What Northern battle is considered to be the turning point of the Civil War?
Identify the arrows that show input force
What is our scientific name and what does it mean?
Fernando is playing basketball. He has made 18 free throws out of 30 attempts. At this rate, how many of Fernando's next 50 free throws should he expect to make
Solve for q 6n-5q/11t=c
What is 4 3/8 - 2 7/8