hunteromo6946 hunteromo6946
  • 08-10-2018
  • Mathematics
contestada

Wich is better to buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95 explain.

Respuesta :

jiffypopjaffa
jiffypopjaffa jiffypopjaffa
  • 08-10-2018
5 pounds for $12.95 is the better choice since it is cheaper per pound. ($2.59) versus 3 pounds which is ($2.77)
Answer Link

Otras preguntas

Can somebody walk me through this? 2 y + 14 = 6 ( 4 y + 1 )
You and your best friends have received a grant to travel to the Peruvian Amazon Jungle to learn about the rainforest and help save it from deforestation. Befor
What is the definition of quantum physics?
If a sales rep earns $12 per hour plus $15 per unit sold, how much will he have earned after 20 hours and 15 units sold?.
[tex]what \: does \: it \: mean \: by \: faded\:?[/tex]​
You purchase a dishwasher for $1249.99 plus 4% sales tax. The appliance store offers an installment loan that allows you to pay for the dishwasher by making 12
Use the correct question word (who, what, where, when, why, how many) and the correct form of the verb “to be” in the past tense to make questions. The underli
You run around the perimeter of a baseball field at a rate of at most 8 feet per second. Which of the following are possible amounts of time that it takes you t
What happen to plant wound after 2 days
A cupcake recipe calls for 1/6 cups of milk, and you have 7/8 cups of milk in the refrigerator. How many cups of milk will you have remaining after baking the