miagloriatorres miagloriatorres
  • 07-10-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of a 1.25L Coca Cola that cost $1.29

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 16-10-2018

a 1.25L Coca Cola that cost $1.29

Unit rate means we need to find the rate of 1 liter of Coca Cola

1.25 L Coca Cola =  $1.29

1 L of Coca Cola = ?

To find 1 liter of Coca cola divide the cost by liter, so we divide 1.29 by 1.25

[tex]\frac{1.29}{1.25}[/tex]

1.032

So the cost of 1 liter of Coco Cola = $1.032

Answer Link

Otras preguntas

The price of fancy coffee has increased 9% each year for the last several years. If the current cost $8 per pound, what did a pound cost two years ago
How is sodium obtained and separated from other nearby substances?? (hurry please)
A bag contains the following marbles: 5 black , 15 blue, 20 brown , and 10 green . What is the ratio of the green marbles to bkue marbles ? Express your ratio a
A baseball is hit into the air with a velocity of 27 m/s. How high does it go?
What was life like for early french colonists
4(x + 2) − 2x = 4(x − 3) please show work
A production department's output for the most recent month consisted of 12,500 units completed and transferred to the next stage of production and 12,500 units
12-y=2x-5 in slope-intercept form
Someone plz help me​
3.12 in standard form