ricardokarnemax
ricardokarnemax ricardokarnemax
  • 10-09-2018
  • Mathematics
contestada

Can Y'all help me im heckin confused

Can Yall help me im heckin confused class=

Respuesta :

DeanR
DeanR DeanR
  • 10-09-2018

Heckin?

The price per ounce is the price divided by the number of ounces.  We have to divide the cost by the amount to get this for each brand.

We don't really.  We can see both X=9.75/8.5 and Z=19.48/13.5 are bigger than a dollar per ounce, so bigger than W=8.75/10=0.875 dollars per ounce and Y=18.25/25.

So the only question is if Y<W?

We divide by 25 by multiplying by four then dividing by 100,

Y = 0.73 dollars per ounce

Answer: Y has the lowest unit cost  


Answer Link

Otras preguntas

If 52 J of heat is added to an aluminum can with a mass of 28.4 g , what is its temperature change? Specific heat capacity of aluminum is 0.903 J/g∘C.
RIDDLE !!! RIDDLE !!!, I am a drug, I have three names, my first name is awho am i ?
What are 6 specific ways to control the rising cost of health care?
A box has dimensions of 19 inches long, 1.7 feet wide, and 6 inches high. What is the volume of the box? The formula for the volume is V = l ⋅ w ⋅ h.
what ecosystem would you expect to have high species richness and low species richness
Which excerpt is an example of indirect characterization? Jett was a kind boy who was always willing to help anyone in need. Mariana was a chatterbox and could
what is the sq root of 81.
Letter flipper on a game show. Periodic table pun
What is the reciprocal of 7 1/3?
what is the value of n −6.5(n−5)=18.2