BruhitzBrook BruhitzBrook
  • 09-09-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas. Show your work.

Respuesta :

tatothetree tatothetree
  • 09-09-2018

If $33.63 is worth 9.5 gallons of gas, then you just divide 33.63/9.5, which is $3.54 per one gallon of gas

Answer Link
hailey1667 hailey1667
  • 09-09-2018
Unit rate will almost always have a one in the denominator place unless looking for a certain amount of something per something
Answer Link

Otras preguntas

What do you call a person that loves animals?
The dimensions of a solid object are measured in centimeters, determine the correct units for the volume of the object.
​which best exemplifies intersubjectivity?
When filling out an application what do i fill it out with pen or pencil?
If you mechanically shook a mixture of phospholipids and water, what would you expect to see when you observe the solution using an electron microscope?
The physician orders 0.250 mg of Lanoxin. On hand you have 0.125 mg tablets. You will give your patient how many tablets?
Vector vector a has a magnitude of 29 units and points in the positive y-direction. when vector vector b is added to vector a , the resultant vector vector a +
Consider the complete reaction of 43.0 g of silicon with excess nitrogen gas in the reaction shown below. What mass of product forms?3Si + 2N2 → Si3N4 Answer =
Small teams perform better than large ones because: members exchange more opinions. members do not feel like a part of the group. there is lower motivation. few
Why can an organ be permanently damaged if its cells are amitotic?