yrselftrue83
yrselftrue83 yrselftrue83
  • 09-09-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 26 pens cost $12.25. what is the cost per pen, rounded to the nearest cent

Respuesta :

McKenzie34
McKenzie34 McKenzie34
  • 09-09-2018
Price/units= cost per pen
$12.25/26=.47
Answer .47 cents per pen
Answer Link
sid071
sid071 sid071
  • 09-09-2018

Hey there!!

26 pens —— $12.25

1 pen - x

1 = 12.25 / 26

X = $0.47

Answer Link

Otras preguntas

what two ways is penance celebrated
What percent is equal to 3/10
what were the benefits of going on a crusade ?
29 feet is what percent of 6 feet
what is 75 degrees Fahrenheit in the Celsius and kelvin scale?
what is the value of any fraction with 0 in the denominator
. What is the slope of the line with the equation 2x + 3y + 6 = 0 ?
describe the end behavior of 3.3x^3-2x^2-5x+1
How did the arrest of Rosa Parks energize into the civil rights movement?
Term that describes the bending of the rock layers due to the stress? Unscramble IFLGNOD