derpytacos81p445nn
derpytacos81p445nn derpytacos81p445nn
  • 07-09-2018
  • Mathematics
contestada

Jane bought 6.2 pounds of oranges that cose $1.25 per pound. What was her total cost?

Respuesta :

2018bbenzenhafe
2018bbenzenhafe 2018bbenzenhafe
  • 07-09-2018

6.2*1.25= 7.75

the total cost was $7.75

Answer Link
AaronWiseIsBae
AaronWiseIsBae AaronWiseIsBae
  • 07-09-2018

All we need to do is multiply $1.25 by 6.2

1.25 x 6.2 = 7.75

Therefore her total cost was $7.75

Hope this helps

-AaronWiseIsBae

Answer Link

Otras preguntas

3. According to Lady Bracknell in "The Importance of Being Earnest," why can't Gwendolen marry Jack (whom she knows as Ernest)? (1 point) He is too young. He ha
strengths and weaknesses of square keep castles?
Rectangle ABCD has diagonals Segment AC and Segment BD. If the diagonal lengths are AC = 36 cm and BD = (3x + 3) cm, find the value of x. A. 5 cm B. 11 cm C.
find a pair of square numbers witch give a total of 125
My mom buy 40 tickets for $ 359 in total, what is the price of 1 ticket
Yancey collects plastic banks .He has three different banks: a pig, a cow, and a horse. How many ways can Yancey arrange his banks on a shelf.
As a cell increases in size, which increases more rapidly, it's surface area or volume?
what influence did Hollywood, the Harlem Renaissance, the Fundamentalist movement, and prohibition have in changing American society in the 1920's
how did daoism differ from confucianism?
Translate the product of a counting number and the next highest counting number into an open sentence.