nickii42 nickii42
  • 06-09-2018
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.99 per pound. write an expression for the cost of g pounds of grapes.

Respuesta :

TheBreeze
TheBreeze TheBreeze
  • 06-09-2018

Because the unit rate for a pound of grapes is 1.99, the expression would be:

1.99g

Answer Link

Otras preguntas

what happens to the tension after the climax of the story
solve for x -2x+3b>5
(X^2+3x-1)+4x^2+2x+5
63. Mrs. Beusse needs to buy more pencils for our classroom because they are always mysteriouslydisappearing. Based on the chart from the office supply catalog,
Which quote from Jefferson’s Inaugural Address cites his attempt to reunite a politically split nation? a) “it is said that man can not be trusted with the g
How do you: Find the 4th term of (x-2y)^6
PLEASE HELP PLEASE How many nickels and dimes are in $2.40 if there are two times more nickels than dimes? A) 12 nickels and 6 dimes B) 6 nickels and 12 d
Help please I don’t understand this at all
ALGEBRA 2 word PROBLEM HELP ME PLEASE !!!
If you are solving the equation by factoring, which of the following equations would you use the zero product property on? (x - 5)(x + 4) = 0 (x - 5)(x - 10)