contestada

Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar?

Respuesta :

You find the answer by dividing. So the equation would be $27.60 divided by 24. The answer is $1.15
1.15$ divided 27.60$ by 24 to get 1.15$ per jar